POSTELE A KOVÁNÍ

Konkurence je veliká, nabídek mnoho a prodejen na internetu ještě víc. Všichni se snaží hlásat, že jejich cena je ta nejlepší, ale vždy je to něco za něco. Šetří se na materiálu, na složitosti opracování, ale také na použitém spojovacím kování.
A kování je velmi důležité pro životnost postele.

Dlouhé vruty skrz čelo do postranice
Z hlediska výroby nejjednodušší, ale také nejméně pevné spojení. Vrut prochází čelem postele a je zašroubován do předvrtaného otvoru v bočnici postele. Velkou nevýhodou je, že vrut prochází do dřeva podélně s jeho letokruhy a vlivem zátěže se snadno uvolní. Také demontáž a opětovná montáž značně oslabí pevnost spojení vrutu se dřevem. Nejčastěji se používá u velmi levných lůžek z měkkého např. smrkového dřeva. Další věc je estetické hledisko, spojovací šrouby jsou viditelné.

Šroub s kovovým protikusem skrz čelo postele
Toto spojení je, co se týká pevnosti na tom o něco lépe, jelikož bočnici s čelem navzájem drží 2 kovové díly, které jsou v sobě zašroubované. V případě potřeby lze kování dotáhnout a tím odstranit vzniklé potíže s vrzáním postele apod. Často používané u smrkových nebo postelí z borovicového masivu.
I u tohoto spojení je z čela na pohled viditelné kování a značně kazí celkový dojem z výrobku.

Zahakovací kování - hřebenové
Stále poměrně levná a léty odzkoušená metoda spojení, které se v oblasti ložnicového nábytku v různých modifikacích využívá již desítky let. Výhodou tohoto spojení je stálé dotahování během zatížení lůžka..
Někteří výrobci používají toto kování také u postelí z lamina. Zde je ovšem jeden zásadní rozdíl. V případě, že kování doslouží, nelze jej vyměnit za nové. Otvory po vrutech se při vyšroubování vydrolí a nové kování nelze zašroubovat do stejných otvorů. Doporučujeme pouze u postelí z tvrdého masivního dřeva.

Skryté šroubovací kování
Pokud vybíráte postel, která už má ledacos vydržet a není to pouze na pár let, poté doporučujeme zainvestovat do postele z tvrdého dřeva s kvalitním šroubovacím kováním. Výhodou je vysoká pevnost spojů a zároveň možnost dotažení v případě potřeby. Vše je obvykle provedeno tak, aby to nenarušovalo vnější design postele a zároveň poskytlo možnost demontáže a následné opětovné jednoduché montáže bez ztráty pevnosti lůžka. Spoje jsou doplněny dřevěnými vodícími kolíky, které zvyšují stabilitu a pevnost celého spojení.
Toto kování se používá také u postelí ze silnějšího lamina.

A na závěr?
Nelze hledět pouze na cenu, ale na materiál, použité spojovací kování a celkové zpracování. Kvalitní postel přežije levnou konkurentku mnohonásobě. Nakonec zjistíte, že jste si také ušetřili spoustu času a starostí se sháněním nové postele.
Vybírejte pečlivě a nakupujte s rozvahou