ZÁKLADNÍ TYPY MATRACÍ

Matrace polyuretanové PUR 
Základní typ matrací vyráběných z kvalitních pěn, které se vyznačují dobrou elasticitou a tvarovou stálostí.
U sendvičových matrací, tzn. složených z více typů pěn různých gramáží, může být také použita pojená PUR pěna. Jedná se o lisovanou desku z pěnové drtě. Tato deska se vyznačuje vysokou tuhostí a používá se především pro zpevnění matracového jádra.

Matrace ze studené PUR pěny HR (high resilience, vysoká odolnost)
HR pěny jsou vyráběny při nižších teplotách. Studená pěna je tvořena buňkami se silnější stěnou a díky větším, otevřeným pórům je dokonale odvětrávána.
Matrace nabízíme jak z jedné HR pěny různé gramáže, kde jsou zóny tvořeny perforací, tak sendvičové, kde jsou zóny tvořeny HR pěnami různých gramáží.

Matrace s viscoelastickou (línou, termo, nebo jak se jim různě říká) pěnou
Tyto matrace jsou většinou kombinovány s HR pěnou. Tím docílíme různou tuhost ležení z každé strany matrace a díky nopkování nebo prořezu i odvětrání.
Viscoelastická pěna reaguje na tělesnou teplotu snížením své tuhosti. Díky této reakci se pěna lépe přizpůsobuje uživateli a snižuje tlak na pokožku. Tato pěna je málo prodyšná, což způsobuje, že matrace na této straně více hřeje. U těchto matrací je potřeba zajistit dostatečně odvětrané lůžko.

Matrace antibakteriální
Do polyuretanové pěny se při výrobě aplikuje antibateriální přísada švýcarského výrobce Sanitized. Tento druh přísady nebo její kombinace se také používají v kosmetickém průmyslu a jsou testovány na bezpečnost a nezávadnost.
Tělo během spánku vylučuje pot, tuk a ztrácí částice kůže. Tím tvoří ideální živnou půdu pro roztoče a další mikroorganismy. Efektivní čištění matrací je téměř nemožná.
Hygienická funkce Sanitized je trvale začleněna do matrace a poskytuje účinnou ochranu proti těmto bakteriím, roztočům a plísním. Díky tomu jsou tyto matrace vhodné i pro astmatiky a alergiky. např. matrace Žaneta

Matrace z BIO pěn
Jedná se většinou o studené HR pěny, u kterých se částečně nahrazují ropné produkty výtažky z rostlinných olejů, např. sóji, skočce obecného, ...
Tyto matrace s přírodními výtažky mají nejen příznivý vliv na lidský organizmus, ale také šetří náš ekosystém.
Matrace mají výbornou elasticitu, např. matrace Kordoba.

Matrace latexové
Latexová pěna je komfortní, trvanlivá a má velmi vysokou elasticitu. Je tvarově stálá i po mnoha letech užívání. Po stlačení se velmi rychle vrací do původního tvaru. Latexové pěny mají maximálně možný podíl přírodního kaučuku. Matrace patří mezi měkčí typy. Výborně se přizpůsobují tvaru těla, jsou ideální pro motorové polohovací rošty. Doporučujeme dokonale odvětrané lůžko.

Matrace pružinové
Velkou výhodou pružinových matrací je jejich vzdušnost. Bez problémů se nechají položit na plnou desku, laťový nebo pevný lamelový rošt. Nejsou vhodné na polohovatelné rošty.
Základní pružinové matrace mají jádro tvořené pružinami, které jsou vzájemně spojeny – tzv. systém BONELL
Na pružinové jádro jsou umístěny roznášecí vrstvy. Tuhost matrace určuje průměr drátu pružin a použité roznášecí vrstvy.

Matrace pružinové s taštičkovým jádrem
Jsou podobné matracím pružinovým, ale mají několik důležitých výhod. Jádro taštičkové matrace totiž obsahuje velké množství samostatně balených pružinek malého průměru. Díky vysoké míře bodové pružnosti jednotlivých pružinek tyto matrace naprosto ideálně kopírují partie těla. Jsou elastické a mohou se použít i na ručně polohovatelné rošty.

Matrace s lamelovým roštem
Jedná se o speciální ortopedické matrace, ve kterých je již zabudován lamelový rošt. Pokládají se na plnou desku nebo na hustý laťový rošt. U těchto matrací rozlišujeme konstrukčí tuhost, danou nosnými podélníky a povrchovou tuhost dle zvolené roznášecí vrstvy. Vybere si každý. Ideálně se přizpůsobují uživateli.