Podklady pod matrace

Pod matrace používáme pevnou podložku (velkoplošná deska, sololit na rámu), lamelový nebo laťkový (prkýnkový) rošt. Podklad musí mít dostatečnou nosnost, aby udržel matraci vč. uživatele.
Měl by být dostatečně prodyšný, aby nebránil odvětrávání matrace. Nesmí mít žádné ostré hrany, které by mohly poškodit povrch matrace.
Použitím vhodného podkladu prodloužíte životnost matrace a zvýšíte pohodlí při ležení.
Se starými „drátěnkami“ se, prosím, rozlučte a nahraďte novým podkladem.

Velkoplošná deska
Tento podklad se vyskytuje převážně ve starších typech postelí. Pokud nepotřebujete matraci polohovat lze tento podklad použít, ale je potřeba zajistit dostatečné odvětrání spodní části matrace. To zajistíte například vyvrtanými otvory. Pozor na snížení únosnosti podkladu!
Případně můžete zvolit jakékoliv pružinové matrace nebo matrace s lamelovým roštem.

Lamelový rošt
Lamelový rošt je výborný podklad téměř pod všechny typy matrací. Zajistí dokonalé provzdušnění lůžka, prodlouží životnost matrace a přispívá k přizpůsobení se matrace uživateli. U většiny lze nastavit v exponovaných částech tuhost.
V nabídce máme velké množství roštů pevných, s ručním i elektrickým polohováním.
Liší se počtem a uchycením lamel. Podle provedení mají také různou výšku. S tím musíme počítat při stanovení výšky ložné plochy.

Laťkový (prkýnkový) rošt
Nejběžnější jsou latě ze smrkového dřeva, případně pro vyšší zátěž z překližky, ty jsou téměř nezničitelné. Dbejte také na hladký povrch.
Laťkový rošt je velmi prodyšný a hodí se pod všechny typy matrací.
Jeho kvalitu určuje také velikost mezer mezi latěmi. Doporučujeme mezeru do 2 cm a šíři latě 8 -10 cm. Pro klasické pružinové matrace může být mezera větší, cca do 5 cm. Větší mezery způsobují přetěžování matrace v exponovaných místech a dochází k provlnění jádra matrace .
Laťkové rošty dodáváme také s ručním nebo elektrickým polohováním.
Nedoporučujeme volně ložený prkýnkový rošt, kde jsou jednotlivá prkýnka spojena popruhy. Většinou velké mezery a časem dochází ke shrnutí prkýnek a tím k nedokonalému podepření matrace a zkrácení její životnosti.