JAK VYBRAT ROŠT DO POSTELE

Rošt vybírejte ideálně společně s matrací, aby se k sobě hodily. Nebojte se investovat do polohovacího roštu i elektricky polohovatelného, kde odpadá ruční manipulace s roštem. Matraci je potřeba párkrát za život obměnit, ale kvalitní rošt může vydržet celý život. Rošt přebírá od matrace zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. Pokud je matrace silnější, na rošt moc práce nezbude, protože většinu váhy nese matrace sama. Velice důležitý bývá rošt zejména u nižších matrací. Rošt také odvádí vlhkost, čímž lůžko spolehlivě odvětrává. Při nedostatečném odvětrávání vzniká v matraci ideální prostředí pro roztoče a vznik plísní.

Rozměry postelových roštů
Rošty se většinou vyrábí ve všech standardních rozměrech s možností prodloužené délky. Rošty jsou vždy vyráběny o 1 cm užší a o 3-5 cm kratší (tzn. že rošt 90x200 cm má skutečný rozměr cca 89x196 cm). Je to z toho důvodu, že výrobci roštů již předem počítají s postelovým kováním, které bývá umístěno na vnitřní straně postranic a čel postele, tak, aby se rošt do postele nechal volně vložit. Pozor ovšem na rošty z obchodních řetězců, tyto rošty nejsou standardizované pro české postele a nemusí tak do nich pasovat. U roštů nabízených v našem obchodě toto nemusíte řešit, neboť všechny námi nabízené rošty jsou standardizovány pro český trh. Většina výrobců roštů také umožňuje i zakázkou výrobu atypického rozměru roštu na přesný rozměr zadaný zákazníkem.

Typy postelových roštů
Rošt může být laťový nebo lamelový - složený z pružných lamel (lamelový rošt).
Pevné laťové rošty se většinou vyrábějí ze smrkového dřeva nebo překližky. Nejlépe se hodí pod pěnové matrace s vyšším jádrem nebo pod matrace s pružinovou kostrou či taštičkovými pružinami. Mezery mezi laťemi doporučujem do 2 cm, jinak může docházet k deformování matrace.
Lamelový rošt je vhodný pro všechny typy matrací kromě pružinových a taštičkových. Ty pokládejte na laťový (prkýnkový) rošt nebo plnou desku. Co se týká ortopedických vlastnosí, tak lamelový rošt je rozhodně nejvhodnější. Díky pružným lamelám dokonale kopíruje tvar pod zátěží, pomáhá tedy udržovat páteř v optimální poloze a zároveň pomáhá prodlužovat celkovou životnost matrace.

Čím se liší lamelové rošty
Lamelové rošty se liší počtem lamel. Nejběžněji a doporučenou variantou je rošt s 28 lamelami, z toho 5 lamel bývá v bederní části roštu zdvojených s možností nastavení tuhosti pomocí plastových objímek. Středový textilní popruh u roštů zlepšuje jejich celkovou stabilitu a napomáhá celkové lepší kompaktnosti s matrací. Dražší rošty mají 42 lamel - čím vyšší počet lamel, tím lepé dokáže rošt reagovat a přizpůsobovat se zátěži. Významný rozdíl u roštů ještě bývá v uchycení pouzder pro lamely v rámu roštu. U levnější lamelových roštů jsou kapsy pevně přichycené z vnitřní strany rámu roštu - rošt je tedy pružnější uprostřed a na krajích rošt pruží méně - nedoporučujeme. Všechno zatížení přechází do lamel a pouzdra dlouho nevydrží. Dražší lamelové rošty mají kapsy pružné a výkyvné, uložené nad rámem roštu - rošt je tedy stejně pružný po celé šířce lamel. Zároveň je tento typ roštu lépe odolný vůči jednorázové prudké zátěži (např. při prudkém dosednutí na kraj postele). Dodáváme také rošty pro vyšší zátěž.

Pevný lamelový rošt
Pevný lamelový rošt se nedá polohovat, lamely jsou uchyceny v pevném rámu. Jedná se o nejběžnější a cenově nejdostupnější variantu postelového roštu.

Ruční polohovací rošt
Ruční polohovatelný rošt je vhodný pro pěnové nebo latexové matrace, případně pro některé pružinové matrace s kapsičkovým jádrem. Polohovací rošt má zvlášť ruční polohování hlavy a zvlášť ruční polohování nohou, případně jednotlivě. Polohovací kování roštu má více poloh, umožňuje tedy polohování od nízké pozice až po vyšší napolohování. Ruční polohovací rošty neumožňují zdvihnutí hlavové části až do svislé polohy (rovný sed).

Výklopné rošty pro postele s úložným prostorem
Rošty pro úložné prostory. Lamelové rošty také mohou být vyklápěcí (boční nebo čelní výklop) s pístovým nebo mechanickým mechanismem, což je vhodné k postelím s vnitřním úložným prostorem. Čelní výklopný rošt se vyklápí od nohou a má funkci ručního polohování hlavy i polohování nohou. Boční výklopný rošt se vyklápí z boku postele a umožňuje pohodlný přístup do celé plochy úložného prostoru.

Motorový rošt
Motorové polohovací rošty jsou vhodné pro osoby, které vyžadují maximální komfort na lůžku anebo pro osoby méně pohyblivé, dlouhodobě ležící či upoutané na lůžko. Rošt polohujete pohodlně pomocí ovládače bez nutnosti vstát z postele. Ovadač motorového roštu je většinou s motorem spojen kabelem a ovladač bývá zavěšen z boku na postranici postele, aby na něj uživatel bez problémů kdykoliv dosáhl. U některých roštů je možné zvolit dálkové ovládání bezšňůrové. Motorový rošt umožňuje nejpohodlnější polohování a největší množství kombinací a poloh. Většina motorových roštů umožňuje napolohování hlavové části do svislého sedu. Dodáváme také motorové rošty, které si pamatují Vaše oblíbené polohy.