Jak vybrat postel

Jak velkou postel?
Tak velkou, abyste se na ní cítili dobře. Jako ideální délka se většinou označuje vaše výška + 20 - 25 cm. Minimálně však 190 cm. Ideální šířka je 100 cm u jednolůžka a minimálně 160 cm u dvojlůžka. V dnešní době je nejpoptávanější rozměr 90 x 200 cm u jednolůžka a 180 x 200 cm u dvojlůžka. Samozřejmě vše se odvíjí od daného prostoru. A platí, čím větší postel, tím se na ní spí lépe.
Postele dodáváme ve standardních rozměrech 80, 90, 100, 120, 140, 160, 180 a 200 cm šíře a 190, 200, 210 a 220 cm délky.

Jak vysokou postel?
Tak, aby se nám dobře vstávalo. To závisí také na tom, jakého jste vzrůstu. Obecně nám ortopedové radí, že při vstávání má noha v koleně svírat tupý úhel.
Postele mají většinou výšku bočnice od podlahy 40, 45 nebo 50 cm. Po vložení podkladu (roštu) a matrace se ložná plocha zvýší. Matrace musí přesahovat rám postele, aby nás při vstávání nedřela hrana do stehen. Záleží tedy ještě na výšce matrace a podkladu a zapuštění nosných latí nebo podpěr v rámu postele, na které podklad (rošt) pokládáme.
Doporučujeme vybrat si postel s výškově nastavitelnou ložnou plochou.

Jaký materiál zvolit?
Materiál je nejdůležitějším vodítkem, kterého bychom se při výběru postele měli držet. Možná si řeknete, že nábytek je prostě nábytek, ale u postele je třeba si uvědomit, že to je "kus nábytku", který je neustále a dlouhodobě namáhán a vystavován zatěži při každém sednutí, lehnutí, otočení se na lůžku .....
Nejčastějších materiály na postele jsou dřevo – lamino – kov – čalouněná dřevotříska.

Pokud si vybíráte postel podle ceny, nejzajímavější se vám budou zdát postele z lamina -dřevotřískové. Bohužel tento materiál však jiné výhody nevykazuje.
Lamino postele jsou nejlevnější variantou postelí. Na výrobu lamino postelí jsou používány lamino desky. Tyto desky vznikají roztřískováním zejména jehličnatých dřevin (měkké dřevo) a jejich následným lisováním s příměsí lepící složky, povrch takto zpracované desky je následně potažen fólií, která imituje dřevěný povrch. Kvalita použitého lamina se může velmi výrazně lišit (některé lamino je "řidší", některé lamino může obsahovat větší podíl formaldehydu v lepících složkách) Nevýhodou je, že kvalitu použitého lamina pohledem nepoznáte a vše ukáže až čas. Při koupi lamino nábytku doporučujeme vybírat od českých výrobců, kteří většinou nakupují lamino desky od renomovaných evropských dodavatelů.
Od lamino postele nelze očekávat dlouhou životnost, jako je tomu u postele z masivního dřeva nebo postele kované. Postele z lamina nejvíce trpí ve spojích (čela - postranice) a po několikaletém užívání se pevné spoje vyviklají a již nejdou dotáhnout. Další nevýhodou jsou na laminu nalepené hrany - především na vrchní straně postranic, které jsou nejvíce namáhány při sedání na lůžko a vstávání z něj a po čase mají tendence se odlupovat. Výhodnější je použití narážecích plastových ABS hran, které se neloupou. Výhodou lamina je snadná údržba povrchu postele, stálobarevnost a nízká cena.

Kovové a kované postele se těší čím dál větší oblibě. Pevnost rámu až s desetiletou zárukou . Neotřelý design. Krásné postele v kombinaci kov – dřevo. Velké barevné možnosti provedení. Zvláště do moderního interiéru se kov hodí.

Výbornou volbou stále zůstává masivní dřevo.

Masivní dřevěné postele z tvrdých dřevin, jako je buk, dub i bříza se vyznačují nejvyšší pevností, odolností a dlouhou životností. Veškeré kování a spoje na posteli velmi pevně drží a není třeba se obávat, že se postel časem "rozviklá". Taktéž povrch materiálu je nejtvrdší. Povrch postele může být mořen do různých odstínů. Dokončení bývá provedeno nejčastěji ekologickým, vodou ředitelným lakem, který chrání povrch postele a dodává materiálu neopakovatelný lesk a hladkost. Chceme-li dosáhnout čistě přírodního, strukturovaného povrchu, můžeme zvolit povrch voskovaný nebo olejovaný. Tato povrchová úprava zanechává povrch dřeva sametové hladký a je cítit přírodní struktura dřeviny. Je-li tato postel vyrobena z masivu o síle 3-4 cm, můžeme si bez nadsázky říci, že si kupujeme postel na celý život.

Masivní dřevěné postele z měkkých dřevin, jako je smrk, borovice již nemají takovou pevnost, jako výše uvedené tvrdé dřeviny. Velmi zde záleží, jaká je síla masivního materiálu, výšky čel a postranic postele. Hlavní nevýhodou měkkých dřevin je jejich měkká struktura. Při nešetrném zacházení hrozí větší riziko povrchových škrábanců či oděrek ve dřevě (nehtem do měkké dřeviny uděláte rýhu). Postele z měkkých dřevin jsou levnější než z tvrdých dřevin.

Dýhované postele jsou kombinací dřevotřískového a masivního materiálu. Z dýhy jsou většinou vyráběny moderní postele a jsou používány tropické či exotické dýhy a vzácné dřeviny, ze kterých celomasivní postele nelze vyrábět z důvodu velice vysoké ceny. Základem dýhované postele je dřevotřísková deska - složení viz. lamino deska, s tím rozdílem, že na povrch dřevotřísky je nalepena tenká vrstva masivního dřeva – dýhy. Stejně jako u masivního dřeva je nutno povrch dýhy upravit a to lakováním vodou ředitelným, ekologickým lakem. Na pohled dobře zpracovanou dýhovanou postele nerozeznáte od celomasivní postele a výhodou je možnost použití tropických a exotických dýh. Oproti celomasivu je cena dýhovaných postelí nižší, v porovnání s laminem je cena o něco vyšší. Nevýhodou dýhovaných postelí může být jejich nižší pevnost ve spojích, stejně jako u lamino postelí. Jen si vezměte, kolikrát se v posteli obrátíte.

Jaký tvar postele si vybrat?
Jaký tvar postele si vybrat? Tak to už je opravdu jen a jen na vás. Nabídka postelí je dnes opravdu široká.

Postele jsou většinou dodávány bez matrací a podkladních roštů. Vnitřek postele si vyberete dle svých představ, tak aby Vám vyhovoval. Například polohovatelný rošt je výhodný pro čtení nebo pro zajištění lepšího krevního oběhu vyvýšením nohou. Doporučujeme motorové polohování, které jistě plně využijete. Matraci si také sami vyberete dle požadované tuhosti, potahu, ceny, …
Pokud potřebujete úložný prostor, je možné doplnit téměř všechny postele zásuvkou nebo vloženým úložným prostorem pod celou postel. Oceníte také výklopné rošty pro úložné prostory.
Máte málo místa? Nabízíme plnohodnotné rozkládací postele v několika provedeních, s volně loženými matracemi. Jak z lamina, tak z masivního tvrdého dřeva. 

Na závěr zbývá dodat, že pro plnohodnotný spánek by měla být postel v ložnici vhodně umístěna, neměla by být v blízkosti topení. Pokud je vaše ložnice menších rozměrů, snažte se umístit postel tak, aby topné těleso nebylo u vaší hlavy. Čerstvý vzduch podporuje relaxační účinky spánku, proto ložnici dostatečně větrejte.